Sir Angus Houston AK, AFC (Ret’d)

Chancellor of the University of the Sunshine Coast

Air Chief Marshal Sir Angus Houston AK, AFC (Ret’d) was awarded the Knight of the Order of Australia in January 2015 for extraordinary and pre-eminent achievement and merit in service to Australia, through distinguished service in the Australian Defence Force, continued commitment to serve the nation in leadership roles, particularly the national responses to the MH370 and MH17 disasters, and in a variety of roles in the community.

In March 2017 Sir Angus was announced as the Chancellor for the University of the Sunshine Coast.

Sir Angus is Chair of Airservices Australia; the Defence South Australia Advisory Board; the Order of Australia Council; the Sunshine Coast Mind and Neuroscience Thompson Institute; the Victorian Police Corporate Advisory Group; the University of NSW Canberra Advisory Board; the Canberra Symphony Orchestra and the Supashock Advanced Suspension Advisory Committee.

He is a Board Member of the Lowy Institute for International Policy, the Australian Cancer Research Foundation, the Anzac Centenary Public Fund Board, GreaterGood Canberra and the Victorian Police Executive Command. Sir Angus is also a visiting fellow of the Australian National University National Security College and the South Australian Special Envoy for International Trade and Investment.

In addition, he is the Ambassador or patron of numerous charitable organisations. These include Bravery Trust, the Bomber Command Association in Australia, the European Alliance Against Depression Australian Chapter, Griffith University’s Glycomics Childhood Leukaemia project, Soldier On, Stand Tall for PTSD, Sunnyfield Disability Services, Shelterbox Australia and The Centenary of Anzac Centre.

In July 2014 Sir Angus was appointed as the Prime Minister’s Special Envoy to lead Australia’s efforts to help recover, identify and repatriate Australians killed in the Malaysia Airlines MH17 disaster. Sir Angus also led the Joint Agency Coordination Centre coordinating the Australian Government’s support for the search into missing Malaysia Airlines flight MH370 in 2014. In 2012 Sir Angus led the Expert Panel on Asylum Seekers.

Sir Angus was Chair of the Anzac Centenary Advisory Board from July 2011 until March 2014. The Board provided strategic advice to the Government on the national program for the Anzac Centenary 2014 – 2018.

In July 2011 Sir Angus retired as Chief of the Australian Defence Force after 41 years of service in the military.

Sir Angus was awarded the Degree of Doctor of the University, honoris causa from UNSW in November 2015 and the Degree Doctor of Laws honoris causa from ANU in December 2016. In 2011, he was named the Australian Father of the Year and in 2012, the ACT Australian of the Year.

Sir Angus is married to Liz and they have three sons and three grandchildren.

Located in one of the country’s fastest growing regions, the University of the Sunshine Coast has grown to accommodate more than 12,000 students and 120 degree programs, focused on the catchment between Brisbane and the Fraser Coast, with facilities also in Sydney and Melbourne.

Planning began for the Sunshine Coast University College in 1994. The University opened in 1996 in Sippy Downs, becoming the first greenfield university to open in Australia since 1971.  Full university status was granted to the institution years ahead of schedule, and it officially became the University of the Sunshine Coast on January 1 1999.

The University of the Sunshine Coast is a unique and successful regional institution.  Over the past 20 years, USC has achieved many milestones and transformed many lives.  At its heart, USC has always been about people and since its establishment, the University has focused on community engagement, campus development, innovative programs and a personalised approach to training.

The University of the Sunshine Coast provides an excellent educational experience to local students and has achieved a 5-star teaching rating in 2007 and continues to hold this rating in the ensuing period, the only Queensland public university to do so.

As the University has matured, it has increased its research activities and postgraduate student numbers in the movement towards being a comprehensive (teaching and research) university. The latest Australian Research Council (ARC) competitive grants round saw the University achieve results on-par or better than many older, more established institutions. While it will be some years before the University will consider itself fully-matured, the trends are all very positive.

University of the Sunshine Coast logo.

WORLD CLASS ALUMNI

SUPERB LEARNING DESTINATION

Providing teaching spaces that stimulate learning.

MULTIPLE CAMPUSES

Campuses across a variety of areas, providing convenient study
locations

FANTASTIC LIFESTYLE

One of Australia’s best lifestyle locations

The University has now been responsible for almost $7 billion of human capital development in its catchment. Higher Education participation rates in the Sunshine Coast council area have risen by 50 percent, well above those of the surrounding council areas, and are rising in Gympie, where campus infrastructure has been more recently established.  The University continues to expand geographically and now has a number of campuses which are located between Fraser Coast and Brisbane SouthBank.

 

To find out more, visit the University of the Sunshine Coast website www.usc.edu.au opens-in-a-new-window

University of the Sunshine Coast Council

Council is the University’s governing body and derives its powers from the University of the Sunshine Coast Act 1998 (QLD).

The primary responsibilities of the Council of the University of the Sunshine Coast are:

  1. To appoint the Vice-Chancellor and President as the Chief Executive Officer of the University and to monitor his/her performance against agreed indicators
  2. To determine the Vision and strategic direction of the University and to approve the annual budget
  3. To oversee and review the management of the University and its performance
  4. To establish high level policy and procedural principles, consistent with legal requirements and community expectations
  5. To approve and monitor systems of control and accountability, including general overview of any controlled entities of the University
  6. To oversee and monitor the assessment and management of risk across the University, including commercial undertakings
  7. To oversee and monitor the academic activities of the University
  8. To approve significant commercial activities
  9. To ensure the ongoing appropriateness of all delegations approved by Council.

Membership of the University of the Sunshine Coast’s Council is as follows:

Ex-Officio Members

Sir Angus Houston AK, AFC (Ret’d) – Chancellor (to 31 March 2022)
Professor Greg Hill – Vice Chancellor and President (to 31 December 2020)
Professor Birgit Lohmann – Chairperson of the Academic Board

Appointed Members – Governor-in-Council

Ms Debra Bennet (to 8 December 2017)
Dr Suzanne Innes (to 8 December 2017)
Ms Julie-Anne Mee (to 8 December 2017)
Ms Jacquelyn Wright (to 8 December 2017)
Ms Sandra Birkensleigh (to 8 December 2017)

Appointed Members – Council

Ms Natasha Read (to 8 December 2018)
Emeritus Professor Gerard Sutton (to 8 December 2017)
Mr Scott Williams AM – Deputy Chancellor (to 8 December 2017)
Mr. David Foster (to 10 April 2021)

Elected Members

Professor Robert Elliot – Academic Staff (to 8 December 2017)
Dr Mark Sayers – Academic Staff (to 8 December 2017)
Mr Jon Dickins – Professional Staff (to 8 December 2017)
Mr Michael Jefferies – Undergraduate Student (to 8 December 2017)
Mr Raymart Walker – Undergraduate Student (to 8 December 2017)

Other Governing Bodies

Other Governing bodies within the University include:

Audit and Risk Management Committee

Chair – Sandra Birkensleigh

Planning and Resources Committee

Chair – Scott Williams AM

Honorary Awards Committee

Chair – Scott Williams AM

The Chancellor’s Committee

Sir Angus Houston AK, AFC (Ret’d) – Chancellor

Academic Board

Chair – Professor Birgit Lohmann

Innovation Centre Sunshine Coast Board

Chair – Professor Mike Hefferan

Unless otherwise indicated, information regarding the University of the Sunshine Coast on this site is copyright to University of the Sunshine Coast. You may download, display, print and reproduce this material in unaltered form only, provided the appropriate acknowledgement is made (retaining this notice), for your personal, non-commercial use. Apart from any use as permitted under the Copyright Act 1968, all other rights are reserved. Requests for further authorisation should be directed to copyright@usc.edu.au .opens-in-a-new-window

As the University’s logo is trademarked, authorisation must be obtained before use. This includes both electronic and hardcopy use. To enquire about authorisation contact design@usc.edu.au opens-in-a-new-window providing the details of your request. The details should include: your name, name of the organisation, reason for the request (profit or non-profit), name of the publication and place where the logo is to appear [for electronic use provide the URL of the page(s)], and the time period or date(s) that the logo will be in use.